Aktualności

Skuteczność podkarpackich inspektorów ITD w wykrywaniu niedozwolonych urządzeń nie maleje, można wręcz powiedzieć, że nabiera tempa. Tym razem podczas rutynowej kontroli inspektorzy z WITD w Rzeszowie stwierdzili obecność urządzenia zakłócającego prawidłową pracę tachografu w ciężarówce należącej do rumuńskiego przewoźnika.

W środę  (31.01.2018r.) podczas pełnienia służby w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym rumuński kierowca przewoził torf z Finlandii do Rumunii. Po analizie elektronicznych danych dotyczących czasu pracy kierowcy oraz danych technicznych tachografu, jak również w oparciu o zapisy wydruków z tachografu, inspektorzy powzięli decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych pomiarów za pomocą specjalistycznych urządzeń, które, zgodnie z ich przewidywaniami, potwierdziły fakt zainstalowania do tachografu dodatkowego niedozwolonego urządzenia. Wykryte urządzenie dawało możliwość ingerowania w prawidłową pracę tachografu, co skutkowało fałszowaniem zapisów czasu pracy kierowcy.

Następstwem przedmiotowej kontroli było skierowanie zespołu pojazdów na parking strzeżony do momentu uiszczenia wymaganej kaucji oraz wykonania ponownej legalizacji tachografu, natomiast w stosunku do przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.