Aktualności

0,48 mg/l, taki wynik został odnotowany podczas badania  zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu bułgarskiego kierowcy, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez podkarpackich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy z WITD w Rzeszowie ponownie wyeliminowali z ruchu drogowego potencjalnie zagrożenie jakie mógł stworzyć pijany kierowca 40-tonowego zespołu pojazdów.

W poniedziałek, 12 lutego b.r., podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski) na drodze krajowej nr 19 zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym bułgarski przewoźnik przewoził materiały budowlane z Estonii do Bułgarii. Podczas kontroli drogowej uwagę inspektorów zwróciło nienaturalne zachowanie kierowcy, wskazujące jednoznacznie, że prowadzący pojazd może być po spożyciu alkoholu.

W celu rozwiania wątpliwości, kontrolujący przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego, które wykazało 0,4 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Powtórne badanie przeprowadzone po kilkunastu minutach dało również wynik 0,4 mg/l. Kierowca przyznał się, że odpoczynek dobowy uprzyjemniał sobie popijając rodowite wino, którą to czynność zakończył tuż przed rozpoczęciem pracy, czyli dwie godziny przed kontrolą drogową.

Na miejsce wezwano patrol Policji, który podczas trzeciego badania ustalił, że zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi 0,48 mg/l, co odpowiada zawartości alkoholu wynoszącą jeden promil we krwi badanego. Nietrzeźwego kierowcę przekazano do dalszych czynności policjantom.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem stan nietrzeźwości jest definiowany jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. W opisanym przypadku, stężenie to było dwukrotnie wyższe i jednoznacznie wskazywało, że kierowca był w stanie nietrzeźwości.