Aktualności

Dwa nielegalne urządzenia wykryte w jednym pojeździe podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej przez podkarpackich inspektorów z krośnieńskiego oddziału ITD. Tym razem inspektorzy z WITD w Rzeszowie stwierdzili obecność urządzenia zakłócającego prawidłową pracę tachografu uruchomianego za pomocą pilota jak również urządzenia, którego celem było zakłócanie prawidłowej pracy układów oczyszczania spalin.

We wtorek 10 kwietnia b.r. inspektorzy z krośnieńskiego oddziału WITD w Rzeszowie w miejscowości Jasło (ciąg drogi krajowej nr 73) zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym polski kierowca realizował międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Polski do Rumunii. Szczegółowa analiza danych elektronicznych dotyczących czasu pracy kierowcy, danych technicznych tachografu oraz wydruków z urządzenia rejestrującego, dała impuls do przeprowadzenia szczegółowej kontroli instalacji elektrycznej pojazdu. Zgodnie z przewidywaniami inspektorów, kontrola wykazała, iż do tachografu zostało zainstalowane dodatkowe, niedozwolone urządzenie, sterowane za pomocą pilota. Podczas poszukiwania wyłącznika do tachografu inspektorzy natrafili na inne „niefabryczne” urządzanie, którego celem było, jak się później okazało, zakłócenie prawidłowej pracy systemu SCR odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin.

Czasami na polskich drogach można zauważyć, że kierowcy ciężarówek za szybami swoich pojazdów umiejscawiają maskotki, które przedstawiają krokodylka „Tirka”, który symbolizuje Inspekcję Transportu Drogowego. Tym razem obecność krokodylka „Tirka” w pojeździe nie osłabiła czujności inspektorów i nie ochroniła pojazdu przed drobiazgową kontrolą podkarpackich „Krokodylków”.

Następstwem przedmiotowej kontroli było zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz nałożenie mandatów na kierowcę w kwocie 2200 zł. Jednocześnie nakazano wykonanie ponownej legalizacji tachografu, natomiast w stosunku do przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w kwocie 6000zł.