Aktualności

Zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i nałożeniem na kierującego mandatu karnego w wysokości 500 zł jak również zakazem dalszej jazdy do momentu przeładunku drzewa zgodnie z wytycznymi rozporządzenia w sprawie sposobu przewozu ładunku - tak zakończyła się kontrola drogowa pojazdu należącego do polskiego przewoźnika, któremu postanowili przyjrzeć się bliżej podkarpaccy inspektorzy ITD.

W piątek 22 czerwca b.r. podczas patrolowania drogi ekspresowej nr S19, inspektorzy z WITD w Rzeszowie zainteresowali się pojazdem przewożącym drzewo kominkowe pocięte na tzw. metry, a dokładnie sposobem jego (nie)zabezpieczenia.

Kontrola wykazała, że pasy mocujące w żaden sposób nie spełniały swojej funkcji, ponieważ większość drewnianych elementów, pomimo zabezpieczenia, mogła zostać swobodnie wyciągnięta ze stosu.

Przypominamy, że sposób rozmieszczenia oraz zabezpieczania drzewa został szczegółowo opisany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku (Dz. U. z 2018, poz. 361), które informuje, że poprzeczny układ drzewa na pojeździe jest możliwy wtedy, gdy drzewo jest przewożone jedynie pomiędzy sztywnymi ścianami bocznymi lub w klatce, przy czym w tym drugim przypadku drewno nie może wystawać przez otwory klatki. Ładunek drewna nie może być wyższy niż sztywne ściany boczne. W kierunku wzdłużnym ładunek musi zostać podzielony na sekcje za pomocą sztywnych przegród lub kłonic. Długość ładunku nie może przekraczać 2,55 m. Każdy ładunek należy zabezpieczyć za pomocą co najmniej dwóch odciągów przepasujących od góry z naprężeniem wstępnym wynoszącym co najmniej 400 daN.

Wynikiem kontroli zespołu pojazdów było skierowanie go na pobliski parking w celu przeładunku towaru i ponownego jego rozmieszczenia oraz zabezpieczenia według wytycznych rozporządzania, jak również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ciągnika siodłowego za niesprawne światła kierunkowskazów. Kierowca został natomiast ukarany mandatem karnym w kwocie 500 zł za niezabezpieczenie ładunku przed jego przemieszczeniem.