Aktualności

0,37 mg/l, taki wynik został odnotowany podczas badania  zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy 40 tonowego zespołu pojazdów, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez podkarpackich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

W piątek, 6 lipca b.r., inspektorzy z WITD w Rzeszowie w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski) na drodze krajowej nr 19, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do rumuńskiego przewoźnika, który transportował blachę na trasie Rumunia - Polska. Podczas kontroli drogowej uwagę inspektorów zwróciło nienaturalne zachowanie kierowcy, wskazujące, że prowadzący pojazd może być po spożyciu alkoholu.

W celu rozwiania wątpliwości, kontrolujący przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego, które wykazało 0,37 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Na miejsce wezwano patrol Policji, który podczas kolejnego badania ustalił, że zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi 0,32 mg/l. Nietrzeźwego kierowcę przekazano do dalszych czynności policjantom.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem stan nietrzeźwości jest definiowany jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. W opisanym przypadku, stężenie to było wyższe i jednoznacznie wskazywało, że kierowca był w stanie nietrzeźwości.