Aktualności

0,62 mg/l, taki wynik został odnotowany podczas badania  zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu litewskiego kierowcy tak zwanego „TIR-a”, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez podkarpackich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

W piątek, 27 lipca b.r., inspektorzy z WITD w Rzeszowie w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski) na drodze krajowej nr 19, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do litewskiego przewoźnika, który jechał z Grecji do Litwy. Podczas kontroli drogowej uwagę inspektorów zwróciło nienaturalne zachowanie kierowcy oraz woń alkoholu unosząca się w powietrzu, wskazujące, że prowadzący pojazd może być po spożyciu alkoholu.

W celu rozwiania wątpliwości, kontrolujący przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego, które wykazało 0,57 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Powtórne badanie przeprowadzone po kilkunastu minutach dało wynik 0,62 mg/l, jednoznacznie wskazując tendencję wzrostową stężenia alkoholu we krwi kierowcy.

Kierowca przyznał się, że przed rozpoczęciem jazdy wypił piwo do obiadu i jeszcze „kilka” podczas odbierania odpoczynku dziennego, który zakończył godzinę temu.

Na miejsce wezwano patrol Policji, który potwierdził stan nietrzeźwości obywatela Litwy i  zatrzymał go do dyspozycji sądu.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem, stan nietrzeźwości jest definiowany, jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. W opisanym przypadku, stężenie to było wyższe i jednoznacznie wskazywało, że kierowca był w stanie nietrzeźwości.