Aktualności

Chytry plan fałszowania czasu pracy za pomocą używania dwóch różnych kart przez białoruskiego kierowcę spalił na panewce, a to wyniku kontroli drogowej przeprowadzonej przez podkarpackich inspektorów ITD. Kierowca z Białorusi w momencie przepracowania dopuszczalnych norm związanych z prowadzeniem pojazdu używał karty kierowcy, której właścicielem był obywatel Rosji.

W poniedziałek, 6 sierpnia b.r., inspektorzy z WITD w Rzeszowie podczas wykonywania czynności kontrolnych na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski), zatrzymali do rutynowej kontroli ciężarówkę należącą do rosyjskiego przewoźnika który przewoził orzeszki z Turcji do Rosji.

Analiza czasu pracy kierowcy jak by to powiedzieć była mocno przejaskrawiona w swojej doskonałości zaś obowiązujące normy wykorzystywane do ostatnich minut.  Inspektorom ITD z długoletnim stażem od razu wydało się to podejrzane, bo taki stan rzeczy podczas wykonywania transportu jest  rzadko spotykany. Dlatego  kontrolujący postanowili dokładniej przyjrzeć się zapisom czasu pracy kierowcy, zwracając szczególną uwagę na przejechane przez niego kilometry oraz miejsca załadunku pojazdu w oparciu o dokumenty przewozowe, które kierowca podpisywał. Jak się później okazało białoruski kierowca fałszował czas pracy, wykorzystując o tego celu drugą kartę należącą do rosyjskiego kierowcy.

Ostatecznie wnikliwa analiza czasu pracy kierowcy wykazała, że w poszczególnych dniach naruszył on normy prowadzenia pojazdu bez wymaganych przerw i prowadził pojazd przez 6 godzin i 16 minuty, 5 godzin i 50 minut, gdzie norma dopuszcza jazdę bez przerwy przez maksymalny okres 4 godzin i 30 minut.

Kierowca nie tylko oszukiwał podczas jazdy ciągłej, ale również podczas odbierania odpoczynku dobowego, gdzie w poszczególnych dniach skrócił odpoczynek o 2 godz. i 14 minut, 1 godz. i 20 minut, 1 godz. i 50 minut oraz o 43 minuty. W trakcie przedmiotowej kontroli stwierdzono również kilkukrotne przekroczenia przez kierowcę norm związanych z odpoczynkiem tygodniowym oraz jazdą dzienną.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami, kierowcę ukarano mandatami karnymi na kwotę 2000zł. Natomiast karta rosyjskiego kierowcy została obligatoryjnie zatrzymana przez inspektorów ITD i przekazana do jednostki, która ją wydała. Wobec przewoźnika zaś, zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą administracyjną w kwocie 4700 zł.