Aktualności

W czwartek (27 września) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Rzeszowie z Oddziału w Krośnie przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Jedliczu spotkanie z uczniami w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Największą atrakcją spotkania była maskotka Tirka-Krokodylka. Jego obecność jest metodą nauki dzieci poprzez zabawę.

Początek roku szkolnego jest doskonałą okazją, aby porozmawiać z najmłodszymi na temat bezpieczeństwa na drodze. Droga do szkoły i z powrotem od pierwszego września na nowo jest bowiem stałym elementem w życiu najmłodszych użytkowników dróg, aż do kolejnej wakacyjnej przerwy. Spotkania inspektorów z uczniami min. szkół podstawowych to dla najmłodszych doskonała okazja, by porozmawiać ze specjalistą o tym co na drodze wolno i jak postępować by cało i zdrowo dotrzeć do celu. Rozmowa o obowiązujących przepisach nie jest zwykłą lekcją, lecz praktyczną nauką dobrych nawyków i umiejętności rozpoznawania zagrożeń. To doskonała okazja do przypomnienia podstawowych zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach. Dodatkowo inspektorzy zaprezentowali dzieciom swój radiowóz oraz rozdali pamiątkowe odblaski.

Inspektorzy zwrócili uwagę, iż od 1 września br. droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali zarówno inspektorzy jak też policjanci, ale też zobowiązani do tego są nauczyciele i rodzice. Pamiętać należy, iż kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Przypominamy, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie bowiem z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie przez dzieci elementów odblaskowych. Rodzice zaś pamiętać powinni o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Natomiast wysadzać dzieci z samochodu pod szkołą należy bezwzględnie od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Zajęcia z inspektorami są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza inspektorów, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.