Aktualności

Wykorzystywanie przez kierowców magnesu, by w czasie jazdy mogli rejestrować odpoczynek lub “inną pracę” to ostatnimi czasy niestety częste zjawisko przynajmniej na drogach województwa podkarpackiego. A gdy to tego dodamy jeszcze delikatnie rzecz ujmując mało odpowiedzialne podejście do przepisów regulujących przewóz towarów niebezpiecznych to efekt jest taki, iż przedsiębiorca zamiast zarabiać zmuszony będzie do interesu dokładać. Przykładem(niechlubnym oczywiście) takiego podejścia do swoich obowiązków niech będzie kierowca Mercedesa poddany kontroli na jednym z podkarpackich odcinków drogi S19.

We wtorek 20 listopada b.r. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w  Rzeszowie prowadząc rutynowe czynności kontrolne na drodze ekspresowej S19, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów składający się z ciągnika samochodowego oraz naczepy chłodni. Zespołem pojazdów polski przewoźnik realizował międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Niemiec do naszego kraju, przewożąc w sztukach przesyłki  około 10 ton materiału niebezpiecznego w właściwościach zapalnych o kodzie UN 1866 i UN 1263. Już w momencie podjęcia czynności kontrolnych kierowca oświadczył, iż od pewnego czasu wykonuje przewóz z przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów magnesem. Takie oświadczenie tylko usprawniło przeprowadzenie kontroli. Szybko w wyniku analizy danych cyfrowych ujawnione zostały także naruszenia norm czasu pracy. Jednak nie był to koniec stwierdzonych uchybień. Kontrola realizowana także pod kątem przewozu towarów niebezpiecznych ujawniła nieprawidłowości i na tym polu. Okazało się, iż kierowca nie został wyposażony w prawidłową instrukcję pisemną oraz stwierdzono dodatkowo, że dwie gaśnice nie spełniały warunków określonych w przepisach ADR.

Ze względu na ingerencję w zakres aktywności podczas prowadzenia pojazdu, kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000zł, natomiast wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 10350zł z UTD oraz karą w wysokości 800zł wobec niespełnienia wymogów ADR.