Aktualności

W związku ze skargami zarówno taksówkarzy jak i pasażerów na jakość wykonywanych usług przewozowych, podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wraz z inspektorami Krajowe Administracji Skarbowej przeprowadzili wzmożone kontrole pojazdów, którymi wykonywane są przewozy osób. Chodziło przede wszystkim o sprawdzenie, czy wykonują oni swoją pracę zgodnie z przepisami.

Kontrole odbywały się w godzinach nocnych z 25 na 26 stycznia br. na całym terenie stolicy województwa. Na pierwszy ogień wzięto stałe miejsca, gdzie stoją taksówkarze: dworce autobusowe i PKP, place postojowe, jak też centrum miasta. Sprawdzane było wszystko, począwszy od dokumentów, licencji, stanu technicznego pojazdów a skończywszy na ich wyposażeniu.

Nie obyło się niestety bez ujawnienia nieprawidłowości. Jednym z nich było zatrzymanie do kontroli w żaden sposób nie oznakowanego forda, którego kierowca jak się okazało oferował i realizował(przewożąc pasażerów) zarobkowy przewóz osób bez jakichkolwiek dokumentów i uprawnień co zagrożone jest karą w kwocie 12 000 zł.

Celem akcji było m.in. wyeliminowanie z ruchu nielegalnych przewoźników oraz tych, którzy łamiąc obowiązujące przepisy narażają bezpieczeństwo przewożonych osób. Przypominamy, iż podstawowym dokumentem jaki powinien posiadać taksówkarz, jest licencja na przewóz osób. Bardzo ważne jest również prawidłowe i czytelne dla pasażera oznakowanie pojazdu. Taksówka musi być także wyposażona w taksometr i kasę fiskalną. Współpracujący z inspektorami funkcjonariusze KAS weryfikowali m.in. to, czy podczas kursu urządzenia te były prawidłowo używane.

Podkreślić należy, iż podmioty, które nie posiadają licencji taksówkowej, mogą wykonywać transport na podstawie licencji na przewóz osób. Przewoźnik taki wykonuje wówczas przewozy okazjonalne pojazdem do 9 osób i nie może umieszczać i używać w pojeździe taksometru oraz umieszczać na pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy a także umieszczać na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych.