Aktualności

W środę 27 lutego b.r. inspektorzy z WITD w Rzeszowie w miejscowości Jawornik przy DK nr 19 zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym polski przewoźnik realizował krajowy przewóz drogowy rzeczy. Zwykły, niczym nie wyróżniający się na pierwszy rzut oka transport okazał się strzałem w dziesiątkę.

Siedzący za kierownicą kierowca, okazał się przedsiębiorcą osobiście wykonującym transport, któremu najwyraźniej nie po drodze było z ugruntowanymi od lat normami czasu pracy. I aby je „nieco” dostosować do swoich potrzeb postanowił użyć wykonanej przez siebie „czarodziejskiej różdżki” za pomocą której mocował magnes przy impulsatorze skrzyni biegów. Pech chciał, iż „czary” owszem zadziałały ale na jego niekorzyść ponieważ inspektorzy ITD nie mieli najmniejszych problemów z ich ujawnieniem tym bardziej w sytuacji, kiedy zatrzymany do kontroli i dodajmy w pełni zaskoczony tym faktem kierowca, zamiast rejestrować faktyczne okresy aktywności deklarował odpoczynek. Nawet szczegółowa analiza danych elektronicznych dotyczących czasu pracy kierowcy, danych technicznych tachografu oraz wydruków z urządzenia rejestrującego w tym przypadku nie była potrzebna. Wszystko było jasne, czytelne i nie budzące jakichkolwiek nawet najmniejszych wątpliwości.

Zatem finał kontroli mógł być tylko jeden. Mianowicie niedozwolone urządzenie zostało zdemontowane i zatrzymane w celach dowodowych, zaś w stosunku do przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w kwocie 10 000 zł.