Aktualności

14 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych w związku z przekroczeniem norm jakości spalin tj. współczynnika przenikalności światła przez spaliny, który świadczy o nadmiernym zanieczyszczaniu powietrza przez pojazdy. Oto wynik policyjnej Akcji SMOG w której podkarpaccy inspektorzy ITD wraz z  funkcjonariuszami Policji aktywnie brali udział.

Inspektorzy ITD i Policjanci wyposażeni w dymomierze pozwalające określić jakość spalin w trakcie środowych (10.04.2019r.) działań przeprowadzili szereg kontroli pojazdów, w trakcie których skontrolowali 34 pojazdy. Jak się później okazał aż 14 pojazdów przekroczyło normę jakości spalin co stanowi 42 % skontrolowanych pojazdów. Oczywiście w przypadkach ujawnienia nieprawidłowości w zakresie emisji spalin funkcjonariusze zobowiązani byli do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Przypominamy, że dla silników z turbodoładowaniem współczynnik przenikalności światła przez spaliny, który świadczy o nadmiernym zanieczyszczaniu powietrza wynosi 3,0, a bez doładowania: 2,5. Natomiast silniki pojazdów wyprodukowanych po 30 czerwca 2008 roku nie mogą przekroczyć wartości współczynnika 1,5.