Aktualności

Od wczoraj, tj. 8 maja b.r. podkarpaccy inspektorzy mają możliwość korzystać z najnowocześniejszej w Polsce, mobilnej stacji diagnostycznej. Urządzenie do szczegółowej kontroli stanu technicznego pojazdów zostało użyczone od WITD w Katowicach.

Warte ponad 1,2 mln zł urządzenie w środę i w czwartek rozstawione zostało przy alei Wyzwolenia w Rzeszowie. Prowadzone od samego rana wzmożone kontrole stanu technicznego prowadzone były wspólnie z funkcjonariuszami Policji. Jak się niestety szybko okazało zdecydowana większość skontrolowanych pojazdów w środę (08.05.2019r.) nie spełniała kryteriów właściwego stanu technicznego bowiem efektem dziewiętnastu przeprowadzonych kontroli było zatrzymanie aż szesnaście dowodów rejestracyjnych. Tylko u nielicznych stwierdzono drobne nieprawidłowości zaś w pozostałych przypadkach nie obyło się bez wszczynania postępowań administracyjnych na wskutek ujawnienia awarii, które miały istotny wpływ na bezpieczeństwo jak choćby wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyty bieżnik opon czy też nadmierne luzy w układzie kierowniczym i zawieszenia. Ujawnienie takich usterek, kwalifikowanych jako niebezpieczne niesie za sobą konsekwencje w postaci nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2000zł. Oczywiście do tego dochodzą także kwestie związane z nadmierną emisją spalin i substancji szkodliwych dla otoczenia.

Mobilna stacja diagnostyczna umożliwia kontrolę stanu technicznego niemal wszystkich pojazdów – od taksówek, poprzez busy, autobusy – aż po pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton. Dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Na wyposażeniu jest również dymomierz i analizator spalin, sprawdzany jest oczywiście układ hamulcowy i kierowniczy. Stacja umożliwia dodatkowo weryfikację poprawności przeprowadzonej kalibracji tachografu. Skuteczność i efektywność kontroli z wykorzystaniem stacji jest niebywale wysoka z uwagi na duży stopień automatyzacji kontroli. Z tego urządzenia należącej do WITD w Katowicach podkarpaccy inspektorzy korzystać będą do końca bieżącego tygodnia ale zaznaczyć należy, iż decyzją Głównego Inspektora Transportu Drogowego takie stacje zostaną kupione dla każdego oddziału inspekcji w kraju.