Aktualności

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż sprawny układ hamulcowy jest gwarantem uniknięcia wielu negatywnych skutków sytuacji nieprzewidzianych i awaryjnych, z którymi możemy się spotkać na drodze. Oczywiście wszystkie układy pojazdu winny należycie funkcjonować ale o ile nie budzi wątpliwości fakt, iż w dzisiejszych czasach rozpędzenie 40 tonowego zestawu mając niejednokrotnie do dyspozycji kilkaset koni mocy nie stanowi większego problemu o tyle już zatrzymanie takiego „pocisku” nawet poruszającego się z  niewielką prędkością  może okazać się dla kierowcy nie lada wyzwaniem.

Skutki zaniedbań w tej kwestii mogą być opłakane i zazwyczaj niestety takie są, wliczając w nie także tę najwyższą wartość jakim jest ludzkie zdrowie i życie. Najwyraźniej nie wszyscy o tym pamiętają i w dość lekceważący sposób traktują obowiązek dbania o stan techniczny pojazdów, które w swej działalności wykorzystują. Takim niechlubnym przykładem może być ciężarówka należąca do bułgarskiego przewoźnika poddana kontroli w dniu 4 czerwca w miejscowości Jawornik przy DK nr 19. Wobec stwierdzenia znacznego uszkodzenia tarcz hamulcowych, widocznych pęknięć tych elementów inspektorzy nie mieli innego wyjścia jak bezwzględnie zakazać dalszej jazdy i zatrzymać dowód rejestracyjny.

Kwalifikując tę usterkę jako niebezpieczną wszczęli postępowanie administracyjne zarówno wobec przedsiębiorcy jak też osoby zarządzającej transportem na łączną kwotę 2500zł.