Archiwum

Przeglądasz aktualnie archiwum wiadomości

W dniach 24-27 września b.r. inspektorzy transportu drogowego z Polski uczestniczyli w międzynarodowych kontrolach drogowych z zakresu przewozów towarów niebezpiecznych – ADR Cross border Enforcement (ACE) zorganizowanych przez Euro Contrôle Route oraz Bundesamt für Güterverkehr w ramach podgrupy roboczej ECR HARMONIE ADR, w miejscowości Drezno w Niemczech.

W czwartek (27 września) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Rzeszowie z Oddziału w Krośnie przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Jedliczu spotkanie z uczniami w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Największą atrakcją spotkania była maskotka Tirka-Krokodylka. Jego obecność jest metodą nauki dzieci poprzez zabawę.

W dniach 25 i 26 września b.r. na autodromie Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Inspektor Transportu Drogowego 2018". W konkursie udział wzięli przedstawiciele wszystkich szesnastu Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Rzeszowie reprezentowali inspektorzy młodszy specjalista Szymon Żołobajluk oraz inspektor Marcin Świst.

Jazda ze zbyt pojemnymi zbiornikami paliwa może się okazać bardzo drogą “zabawą”. Ma to oczywiście związek z podleganiem takich przewozów pod przepisy ADR, które idą w parze z licznymi karami. Przykładem może być tutaj kontrola tureckiego ciągnika z chłodnią. Wspomniany zestaw przekroczył dopuszczalną normę o 250 litrów, co wiązało się jednak z koniecznością nałożenia kary w wysokości aż kilku tysięcy złotych.

Przyjęto protokół określający uzgodnienia w zakresie rozwiązań odnoszących się do standardów bezpieczeństwa w odniesieniu do koncepcji obejmującej budowę tuneli w ramach S-19.

W dniach od 10 do 14 września 2018 r. na zaproszenie węgierskich organów kontrolnych (Nemzeti Közlekedési Hatóság) sprawujących nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących transportu drogowego, inspektorzy transportu drogowego z WITD w Rzeszowie uczestniczyli w międzynarodowych działaniach kontrolnych zorganizowanych pod patronatem organizacji Euro Contrôle Route (ECR) prowadzonych w okolicach miasta Lenti (okręg Zala) na Węgrzech.

Inspektorzy ukarali mandatem karnym kierowcę ciężarowej Scanii. Mężczyzna niesprawnym samochodem przewoził drzewo, które dodatkowo w niewłaściwy sposób  zostało zabezpieczone. Za zły stan techniczny pojazdu, kierowca stracił dowód rejestracyjny. Tak zakończyła się kontrola drogowa pojazdu należącego do polskiego przewoźnika na jednym z MOP-ów podkarpackiego odcinka drogi S19.

W województwie podkarpackim funkcjonować będą nowe punkty przystosowane do kontroli i ważenia pojazdów. Mowa o punktach w miejscowościach Kliszów i Stalowa Wola, przekazanych właśnie do użytku Inspekcji Transportu Drogowego.

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się kierowca Volvo należącego do polskiego przewoźnika, który transportując na otwartej platformie betonowe elementy nie dopełnił obowiązku ich zabezpieczenia.

Zakaz dalszego przewozu do momentu przeładunku drzewa zgodnie z wytycznymi rozporządzenia w sprawie sposobu przewozu ładunku oraz nałożenie mandatów karnych na kierowców – tak zakończyły się trzy kontrole drogowe przeprowadzone w sercu Bieszczad przez inspektorów z WITD w Rzeszowie.