Archiwum

Przeglądasz aktualnie archiwum wiadomości

Zasady korzystania z karty kierowcy na terytorium Ukrainy niczym nie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce czy też w całej Unii Europejskiej. Tamtejsze przepisy także nie dopuszczają możliwości korzystania z karty wydanej i należącej do innego kierowcy.      A jednak są kierowcy, którym wydaje się, iż przekraczając niektóre granice wkraczają w „inny wymiar” przeobrażając się z Pana Hyde'a w doktora Jekylla.   

Trudny do wykrycia ale jak się okazuje nie niemożliwy. Tak można by określić ujawniony przez podkarpackich inspektorów wyłącznik tachografu sterowany za pomocą odpowiedniej kombinacji przycisków na urządzeniu rejestrującym czas pracy kierowcy. Ta zaawansowana technika staje w parze z dość prymitywnym już na ówczesne czasy przykładem manipulacji ujawnionym z kolei w tachografie analogowym. Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania wprowadzonych manipulacji ostateczny efekt kontroli jest taki sam.

Wczoraj 17 września 2019r., w godzinach południowych na podkarpackim odcinku autostrady A4(MOP Hruszowice), rzeszowscy inspektorzy przy współpracy z pracownikami GDDKiA, zatrzymali do kontroli  pokaźnych rozmiarów zespół pojazdów nienormatywnych, jadący w oparciu o zezwolenie dla pojazdów maksymalnie 60-tonowych. Należącym do polskiego przewoźnika Mercedesem wykonywano transport z Polski na Ukrainę.

W dniach 2-5 września b.r. inspektorzy transportu drogowego z Polski uczestniczyli w międzynarodowych kontrolach drogowych z zakresu przewozów towarów niebezpiecznych – ADR Cross border Enforcement (ACE) zorganizowanych przez Euro Contrôle Route (ECR) oraz Ministerstwo Mobilności i Robót Publicznych Luksemburga Departament Mobilności i Transportu w ramach podgrupy roboczej ECR HARMONIE ADR, w miejscowości Luksemburg.

Dzisiaj 29 sierpnia w auli Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie odbyło się wręczenie odznaczeń "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu". Miło nam poinformować, iż odznaczenie w imieniu Ministra Zdrowia otrzymał także nasz kolega, starszy inspektor transportu drogowego Mariusz Babiarz.

Z nie lada wyzwaniem przyszło zmierzyć się podkarpackim inspektorom, którzy wczoraj baczniej postanowili przyjrzeć się międzynarodowemu przewozowi realizowanemu przez rumuńskiego przewoźnika. Z pozoru niczym szczególnym na pierwszy rzut oka nie wyróżniający się transport, ostatecznie okazał się mocno problematyczny.

28 sierpnia był dniem kolejnej odsłony ogólnopolskiej akcji "Smog". Znów w ruch poszły analizatory spalin i dymomierze. I tym razem podkarpaccy inspektorzy czynnie brali w niej udział wspólnie z funkcjonariuszami policji.

Nocna akcja funkcjonariuszy KAS i inspektorów ITD skutkowała ujawnieniem nieprawidłowości przy przewozie osób a realizowanym jak się okazało w oparciu o jedną z aplikacji mobilnych odstępnych w naszym mieście. Jeden z kierowców wykorzystujący tę aplikacje natknął się na kontrolę funkcjonariuszy KAS, którzy niezwłocznie powiadomili Inspekcję Transportu Drogowego.

22 sierpnia okazał się sądnym dniem dla właścicieli kilku autobusów poddanych kontroli w Brzozowie. Podobnie jak przed miesiącem, pojazdom wykorzystywanym do przewozu osób bacznie przyjrzeli się inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa wraz z funkcjonariuszami brzozowskiej policji.

Przepisy dotyczące warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami wprowadzone nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020r. były tematem posiedzenia członków Zespołu Konsultacyjno – Doradczego przy Podkarpackim Wojewódzkim Inspektorze Transportu Drogowego.