Archiwum

Przeglądasz aktualnie archiwum wiadomości

Blisko 100 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zostało przeszkolonych przez podkarpackich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego z zakresu transportu drogowego oraz przewozu towarów niebezpiecznych. Było to możliwe dzięki porozumieniu o wzajemnej wymianie wiedzy oraz posiadanych doświadczeń.

Trzy niedowolne urządzenia wykryte w ciągu jednego dnia – taki wynik odnotowany został w środę 4 kwietnia b.r. przez WITD w Rzeszowie podczas przeprowadzonych kontroli na podkarpackich drogach. Urządzenia miały na celu oszukiwać prawidłową pracę systemu ograniczającego emisję spalin pojazdu.

Przypominamy, że od 28 lutego 2018r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku (Dz. U. z 2018, poz. 361). Rozporządzenie dotyczy pojazdów kategorii N i O, czyli pojazdów samochodowych zaprojektowanych oraz wykonanych do przewozu ładunków oraz przyczep i naczep. Nowe przepisy jasno określają, między innymi,  sposób zamocowania oraz rozmieszczenia przewożonego drewna.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w imieniu własnym oraz pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie pragniemy życzyć Państwu zdrowia i wszelkiej pomyślności. Aby świąteczny czas był wyjątkowy, pełen nadziei oraz szczęścia.

 

Posługiwanie się urządzeniami oszukującymi prawidłowe wskazania poziomu płynów typu AdBlue jest zjawiskiem niedopuszczalnym, ponieważ celem używania płyn typu Adblue jest zmniejszenie szkodliwości spalin wydzielanych do atmosfery. Natomiast elektroniczne emulatory potrafią tak zafałszować wskazania, że na desce rozdzielczej pojazdów pojawi się informacja o dowolnej wartości poziomu płynu AdBlue w zbiorniku, dzięki czemu ten płyn w rzeczywistości nie jest tankowany.

240 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji, Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego zgłębiało wiedzę z zakresu systemu monitorowania drogowego przewozu towarów podczas szkoleniu zorganizowanego przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Trwa ogólnopolska akcja "SpoKREWnieni służbą", do której włączyli się również inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie. Celem akcji jest zachęcenie funkcjonariuszy wszelkich służb do organizowania wspólnych zbiórek krwi dla potrzebujących.

Okazuje się, że nie tylko po morzach pływają statki widmo, ale również takie zjawisko można zauważyć na polskich drogach. Samochody ciężarowe mogą niespodziewanie zniknąć i pojawić się po pewnym czasie w całkowicie w innym miejscu, mimo tego, że kierowca przez cały czas odbierał odpoczynek. To nie jest niewidzialne przemieszczanie się pojazdów, a tylko magnes „po turecku”, którego celem było fałszowanie zapisów tachografu dotyczących przebytej drogi.

Tym razem się nie udało, o czym dotkliwie  przekonał się ukraiński kierowca podczas kontroli drogowej przeprowadzonej przez podkarpackich inspektorów ITD. Od strony dokumentacyjnej i technicznej wszystko było w porządku - zezwolenie na wykonywanie przewozu drogowego, dokumenty przewozowe, dokumenty kierowcy, dokumenty pojazdów, nawet stan techniczny zespołu pojazdów.  Czas pracy na pierwszy rzut oka też był bez zarzutów. Jednakże doświadczenia inspektorów zdobytego w trakcie przeprowadzenia tysięcy kontroli drogowych nie można tak łatwo oszukać.

Wykorzystywanie urządzeń, dzięki którym nie trzeba ponosić kosztów uzupełniania płynów typu AdBlue jest coraz bardziej popularne. Elektroniczne emulatory posiadają właściwości umożliwiające wyświetlenie że na desce rozdzielczej pojazdu  dowolnego wskazania poziomu tego płynu w zbiorniku.