Archiwum

Przeglądasz aktualnie archiwum wiadomości

Kontynuując nasze nie do końca kurtuazyjne wizyty w Stalowej Woli ponownie rzeszowskim inspektorom udało się zatrzymać pojazd nie spełniający norm gabarytowych. Nie był to ty razem transport drewna a piętrowa laweta przewożąca nowe samochody osobowe. O ile waga w tym przypadku nie stanowiła problemu to innego istotnego parametru niestety nie udało się zniwelować.

Niespełna tydzień wcześniej na drogach całego kraju w tym także na podkarpaciu miała miejsce druga w tym roku odsłona policyjnej akcji „SMOG”. To mocno medialnie zaakcentowane wydarzenie być może co niektórych kierowców wprowadziło w błąd jakoby tego typu działania były prowadzone co prawda cyklicznie ale tylko raz w miesiącu. Nic bardziej mylnego. Parafrazując klasyka można by zadać pytanie: „Czy my kontrolujemy?” Śpieszymy w tej sytuacji z odpowiedzią. Otóż szanowni kierowcy „my kontrolujemy przez cały czas, na okrągło”

Dość niecodzienny przypadek transportu ujawnili podkarpaccy inspektorzy. Samochód o dmc wynoszącej 3,5t, wyposażony w tachograf cyfrowy i sprzęgnięty z przyczepą o takiej samej wartości dmc, transportujący sporych rozmiarów łódź zatrzymany został na DK nr 19. Ładunek miał docelowo trafić do Grecji, jednak jednostka transportowa jaką przewoźnik dysponował w ocenie inspektorów nie do końca była do tego właściwa.  

W dalszym ciągu podkarpaccy inspektorzy zwracają szczególną uwagę na pojazdy transportujące ciężkie ładunki. Chcąc walczyć z plagą przeładowanych pojazdów dewastujących drogi naszego województwa krokodylki starają się poddać weryfikacji każdy samochód, który już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie przeciążonego. Niestety co jakiś czas o czym staramy się informować, zdarzają się takie pojazdy, które tej weryfikacji nie są w stanie przejść pozytywnie.

Potwierdzając bardzo dobre relacje i współpracę na wielu płaszczyznach, inspektorzy z WITD w Rzeszowie, wspólnie z funkcjonariuszami podkarpackiej policji realizowali działania ukierunkowane na kontrolę pojazdów pod kątem głównie nadmiernej emisji spalin. Eliminacja tych, które swoim stanem powodują zagrożenie na drogach i produkują nadmierną ilość trujących spalin była nadrzędnym celem kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „SMOG” zainicjowanej rankiem w środę 19 lutego.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie oprócz ustawowych zadań, w ramach propagowania wśród najmłodszych zasad bezpieczeństwa na drodze od wielu lat, regularnie odwiedzają różnego rodzaju placówki oświatowe na terenie naszego województwa. Prowadząc zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa drogowego, staramy się kształtować w ten sposób właściwe postawy także u najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Zadziwiające jest, że często kierowcy przekraczający wschodnią granicę nagle wstępują w inny wymiar gdzie wydaje im się, iż pewne zasady nie obowiązują a perspektywę ewentualnych konsekwencji traktują na równi z fantastyką? Z tego amoku budzą się na nowo w sytuacji, kiedy ponownie przychodzi im się zderzyć z realiami panującymi na drogach Unii Europejskiej i nagle uświadamiają sobie, że przecież kontrolujący z fusów czy szklanej kuli wróżyć nie będą a oprą się na tym co na karcie i w pamięci tachografu zapisane zostało.

Problemy z przeładowaniem pojazdów to na polskich drogach niestety chleb powszedni. Pomimo, iż grożą za to dotkliwe kary to przewoźnicy i tak często decydują się na realizację kursów mając przy tym często pełną świadomość ogromu nieprawidłowości. Z problemem przeładowanych ciężarówek walczy Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Rzeszowie. Pomagają w tym specjalistyczne wagi, wbudowane w nawierzchnie dróg. W regionie trwają kontrole „tirów” a inspektorzy zwracają szczególną uwagę na pojazdy przewożące ciężkie ładunki, takie jak chociażby drewno.

W dniu 10 lutego 2020r. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie miało miejsce wieloaspektowe szkolenie, w którym udział wzięli funkcjonariusze Policji, KAS oraz oczywiście także inspektorzy z naszego inspektoratu. Szkolenie otworzył PWITD Jarosław Skolik zaś około w sumie kilkudziesięciu słuchaczy miało okazję przyswoić sobie wiedzę z zakresu ostatnich wprowadzonych zmian w prawie a donoszących się do szeroko rozumianych kwestii transportu drogowego.

Taki swoisty algorytm można by zastosować w przypadku dwóch kontroli przeprowadzonych przez inspektorów z WITD w Rzeszowie na podkarpackim odcinku autostrady A4 w ostatnich dniach. Godziny wieczorne sprzyjały ujawnieniu manipulacji w postaci nieuprawnionego posługiwania się kartą kierowcy przez szoferów zza wschodniej granicy.