Archiwum

Przeglądasz aktualnie archiwum wiadomości

Kontynuując współpracę z poszczególnymi komendami policji, tym razem rzeszowscy inspektorzy zawitali do Dębicy. Wspólnie z funkcjonariuszami tamtejszej KPP postanowili baczniej przyjrzeć się stanowi technicznemu pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. Niestety okazuje się, iż tabor obsługujący linie regularne także w zachodniej części naszego województwa również w znacznym stopniu odbiega od poziomu jakiego głównie życzyli by sobie podróżujący nim pasażerowie.

W dniu 16 października br. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie odbyło się szkolenie dla pracodawców i ich przedstawicieli z branży transportowej. Tematem szkolenia były zagadnienia związane z wpływem nieprzestrzegania norm czasu pracy kierowców na występowanie wypadków drogowych.

We wtorek (15 października) inspektorzy z WITD w Rzeszowie odbyli spotkanie z maluchami w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Tym razem odwiedzili Przedszkole nr 1 na ulicy Beskidzkiej w Rzeszowie.

Świadomość kierowców bywa często mocno ograniczona. Stwierdzenia typu „Panie, ja tym samochodem pierwszy raz jadę …”, osoby kontrolujące słyszą bardzo często oczekując przy tym na okazanie podstawowych dokumentów, których kierowcy w takich sytuacjach gorączkowo poszukują. A jak określić sytuację w której, kierowca przewożąc ładunek nie jest w stanie określić jego ilości? Biorąc pod uwagę przewidziane prawem sankcje za przekroczenie choćby DMC pojazdu, wydaje się, iż racjonalnym było by taką wiedzę posiadać. Pojemność bowiem skrzyni ładunkowej nie jest równoznaczna z możliwością wypełnienia jej po „ brzegi”.

Po raz trzeci Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Rzeszowie był partnerem merytorycznym Podkarpackiego Forum Bezpieczeństwa, które odbyło się 11.10.2019r. w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce k/Rzeszowa, z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Rzeszowie oraz ZUS Oddział w Rzeszowie.

W środę 09 października trwała kolejna odsłona policyjnej akcji „Smog”. Tymczasem działania mające na celu eliminowanie z ruchu pojazdów wykazujących zwiększoną emisję spalin o nadmiernej toksyczności tak na dobrą sprawę podkarpaccy inspektorzy prowadzą niemal codziennie. Ci zaś kierowcy, którzy mając na uwadze medialne zapowiedzi realizowanej akcji postanowili przeczekać, nie użytkując w tym dniu swoich samochodów bezwzględnie powinni wziąć to pod uwagę a nade wszystko należycie zadbać o swoje pojazdy.

Podróżujący autobusem w ramach linii regularnej Kraków-Nowa Dęba nie byli świadomi, że kierowca postanowił w swoisty sposób zaoszczędzić nieco czasu. Chcąc nie wykazać faktu prowadzenia pojazdu wyjął kartę kierowcy z tachografu i tak realizował przewóz. Tymczasem powodem zatrzymania i przeprowadzenia kontroli było niedostateczne oznakowanie autobusu w postaci braku bocznej tablicy kierunkowej.

Od rana w środę 09 października trwała kolejna odsłona policyjnej akcji „Smog”. Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że od początku roku do września w czasie dziewięciu akcji „Smog” zatrzymanych zostało blisko 8 tys. dowodów rejestracyjnych. Niestety dziesiąta odsłona akcji spowodowała, iż pula zatrzymanych dowodów ponownie wzrosła.

Zły stan techniczny busów - to główne zarzuty artykułowane ze strony pasażerów wobec lokalnych przewoźników. Co raz więcej skarg skłoniło inspektorów transportu drogowego do weryfikacji przewozów w tym stanu taboru, który obsługuje rzeszowskie linie podmiejskie.

Pogorszenie stanu technicznego traktów komunikacyjnych naszego regionu w dużej mierze przez poruszające się przeciążone pojazdy było podstawą do realizacji wzmożonych działań w zakresie kontroli wrażeniowych. Na obszarze całego województwa podkarpackiego w dniu 07 października, inspektorzy z WITD w Rzeszowie oraz oddziałów w Krośnie i Jarosławiu przeprowadzili szereg kontroli ukierunkowanych na eliminowanie z ruchu drogowego przeładowanych pojazdów.