Archiwum

0,34 mg/l, taki wynik został odnotowany podczas badania  zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu polskiego kierowcy, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez podkarpackich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy z WITD w Rzeszowie ponownie wyeliminowali z ruchu drogowego potencjalnie zagrożenie jakie mógł stworzyć pijany kierowca 40-tonowego zespołu pojazdów.

We wtorek, 10 kwietnia b.r., podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski) na drodze krajowej nr 19 zatrzymali do kontroli zespół pojazdów przystosowany do przewozu zwierząt należący do polskiego przewoźnika. Podczas kontroli drogowej uwagę inspektorów zwróciło nienaturalne zachowanie kierowcy, wskazujące jednoznacznie, że prowadzący pojazd może być po spożyciu alkoholu.

W celu rozwiania wątpliwości, kontrolujący przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego, które wykazało 0,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Powtórne badanie przeprowadzone po kilkunastu minutach dało wynik 0,34 mg/l.

Na miejsce wezwano patrol Policji, który podczas trzeciego badania ustalił, że zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi 0,31 mg/l. Nietrzeźwego kierowcę przekazano do dalszych czynności policjantom.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem stan nietrzeźwości jest definiowany jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. W opisanym przypadku, stężenie to było wyższe i jednoznacznie wskazywało, że kierowca był w stanie nietrzeźwości.