Archiwum

Po ponad pół promila alkoholu w organizmie mieli kierowcy ciężarówki, którą skontrolowali podkarpaccy inspektorzy. W takim stanie prowadzili  blisko 40 tonowy zestaw realizując międzynarodowy przewóz z Łotwy do Rumunii.

W ostatni piątek, tj. 05 lipca w godzinach popołudniowych, Inspektorzy z WITD w Rzeszowie zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Jawornik przy DK nr 19 pojazd marki Volvo. W tym dniu prowadzone były rutynowe czynności kontrolne ze szczególnym uwzględnieniem stanu trzeźwości kierowców realizujących przede wszystkim przewozy międzynarodowe. W tak zarysowany scenariusz doskonale wpisywała się żółta ciężarówka należąca do łotewskiego przewoźnika. Inspektorzy podjęli więc decyzję o jej zatrzymaniu tym bardziej, iż prowadzona była przez dwuosobową załogę. Już na wstępie inspektorzy poczuli alkohol od obydwu kierowców, będących obywatelami Łotwy. Badanie ich stanu trzeźwości wykazało u pierwszego z nich ponad 0,3 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu zaś u drugiego nieco poniżej 0,3 mg/l.

Obydwaj kierowcy w związku z uzasadnionym podejrzeniem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości zostali niezwłocznie przekazani przybyłym na miejsce funkcjonariuszom policji.

Przypominamy, iż kierowca ze stężeniem alkoholu w organizmie większym niż 0,5 promila to przestępca. Kara zaś za prowadzenie samochodu w takim stanie to grzywna oraz do dwóch lat więzienia. Obligatoryjnie także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od kilku lat.