Aktualności
  • s0.png
  • s1.png
  • s2.png

Na zaproszenie Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej podkarpaccy inspektorzy z Oddziału w Jarosławiu wzięli udział w imprezie, która odbyła się w Laszkach koło Radymna. Dzień Latawca to impreza w ramach której na dzieci czekało wiele atrakcji m.in szkółka strzelecka, pokazy latawców, dronów, modeli latających i paralotni. Były oczywiście też szybowce i samoloty. Dzieci mogły wziąć także udział w warsztatach z zakresu budowy modeli latających.

Podobnie jak w marcu b.r. podkarpaccy inspektorzy ITD przy aktywnym wsparciu inspektorów z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej GITD przeprowadzili akcję ukierunkowaną pod kontem przeładowanych pojazdów, które stanowią ogromne zagrożenie na naszych drogach. Kontrole busów oraz samochodów ciężarowych których właściciele i kierowcy znaleźli nie do końca uczciwy i bezpieczny sposób konkurowania na rynku transportowym, niszcząc przy okazji nawierzchnię dróg przynoszą wymierne efekty. 

W dniach 5-6 czerwca b.r. w siedzibie Bundesamt für Güterverkehr (BAG) mieszczącej w Kolonii pracownicy ministerstw oraz organów odpowiedzialnych za kontrolę przepisów socjalnych dotyczących czasu pracy kierowców z państw zrzeszonych w ramach  Euro Contrôle Route zebrali  się na kolejnym spotkaniu podgrupy roboczej ECR HARMONIE DRT. Celem spotkania było omówienie miedzy innymi procedur kontroli przedsiębiorstw stosowanymi w poszczególnych państwach członkowskich, a następnie wypracowaniu modelowego schematu tego typu kontroli we wszystkich państwach członkowskich ECR.

Wydawać by się mogło, iż tym bardziej w sytuacji przewozu 18 ton ładunku jak mawiał klasyk „taka możliwość jest niemożliwa”. A jednak mimo wszystko często zaskakując nas, życie pokazuje, że gdy wszyscy racjonalnie myślący wiedzą, iż coś jest niemożliwe, przychodzi (nadjeżdża) ktoś (w tym przypadku Łotysz), kto o tym nie wie, i on to robi. Tyle tylko, że pokonanie kilkuset kilometrów trasy z takim obciążeniem bez jednego koła to nie powód do dumy a raczej skrajna nieodpowiedzialność.

Są jeszcze desperaci na tym świecie, którzy nie zważając na nic próbują wbrew wszystkiemu i wszystkim udowodnić, że szeroko rozumiane regulacje odnoszące się do transportu ich nie dotyczą. A wszystko to w sytuacji, kiedy ewidentnie mamy do czynienia z zarobkowym przewozem rzeczy, pojazdem o DMC powyżej 3,5t co gorsza w opłakanym stanie technicznym, poruszającym się w ruchu międzynarodowym bez spełnienia szeregu obowiązujących wymogów.

Zauważalny wzmożony przewóz dzieci i młodzieży autokarami w związku ze zbliżającymi się feriami letnimi sprawia, iż podkarpaccy inspektorzy co raz więcej czasu poświęcają na kontrole przewozu osób. Uruchomiony z dniem 27.05.2019r. stały punkt kontrolny zlokalizowany na parkingu przy Regionalnym Centrum Sportowo-Widowiskowym "Podpromie" im. Jana Strzelczyka, przy ul. Podpromie 10 w Rzeszowie funkcjonować będzie do końca miesiąca czerwca. Ale nie tylko tam lecz na terenie całego województwa należy się spodziewać intensyfikacji kontroli w trosce bezpieczeństwo wszystkich w tym tych najmłodszych podróżujących. A wszystko to by eliminować z ruchu pojazdy stwarzające zagrożenie jak chociażby autobus skontrolowany przedwczoraj, który miał wieźć uczniów na wycieczkę a okazało się, że ma niesprawny układ hamulcowy.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż sprawny układ hamulcowy jest gwarantem uniknięcia wielu negatywnych skutków sytuacji nieprzewidzianych i awaryjnych, z którymi możemy się spotkać na drodze. Oczywiście wszystkie układy pojazdu winny należycie funkcjonować ale o ile nie budzi wątpliwości fakt, iż w dzisiejszych czasach rozpędzenie 40 tonowego zestawu mając niejednokrotnie do dyspozycji kilkaset koni mocy nie stanowi większego problemu o tyle już zatrzymanie takiego „pocisku” nawet poruszającego się z  niewielką prędkością  może okazać się dla kierowcy nie lada wyzwaniem.