Aktualności
  • s0.png
  • s1.png
  • s2.png

Podkarpacka Inspekcja Transportu Drogowego podjęła wyzwanie #GaszynChallenge przysiady.

#GaszynChallenge to akcja, która łączy dbanie o kondycję fizyczną z pomocą osobie potrzebującej.

Link do zbiórki dla Hani i innych potrzebujących dzieci!

 

Cztery nowoczesne furgony wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolny trafiły do podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego. Warte 1,7 mln zł radiowozy zostały zaprezentowane w trakcie briefingu z udziałem Rafała Webera sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Alvina Gajadhura Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego.
 Wzmocnią tabor podkarpackiej ITD

Rzeszów, Krosno, Mirocin – inspektorzy z tych placówek będę wykorzystywać w codziennej pracy nowe radiowozy.

Wykorzystanie nowych radiowozów podniesie gotowość operacyjną Inspekcji, wpłynie na szybkość i efektywność prowadzonych działań. Wykrycie i wykluczenie z ruchu większej liczby pojazdów zagrażających bezpieczeństwu, a także niebezpiecznych dla środowiska, wzmocni system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Każdy z nowych furgonów jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, m.in.: testery diagnostyczne, dymomierz, sonometr, wagi samochodowe. Sprzęt ten umożliwi przeprowadzenie kompleksowych kontroli stanu technicznego pojazdów ciężkich i autokarów.

Szybsza „diagnostyka” pojazdów pozwoli ograniczyć m.in. ruch najbardziej wyeksploatowanych i niebezpiecznych samochodów. Natomiast przenośne, dynamiczne wagi samochodowe umożliwią częstsze kontrole tonażu pojazdów i wycofywanie z ruchu przeciążonych, niszczących drogi samochodów – ocenił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu tak bardzo potrzebnego nam sprzętu. Jestem przekonana, że będzie on dobrze służył mieszkańcom naszego województwa, chroniąc polski rynek transportowy – powiedziała Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.

Do tej pory Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego dysponował 12 furgonami, z których większość od co najmniej 7 lat jest wykorzystywana do działań kontrolnych.

Pomogą chronić polski rynku transportowy

Nieprzypadkowo pokaz nowych furgonów odbył się w pobliżu autostrady A4. MOP Bratkowice koło Rzeszowa jest jednym z punktów kontrolnych podkarpackiej ITD.

Ze względu na bliskość Słowacji i Ukrainy oraz ruch tranzytowy, nowe radiowozy oraz sprzęt kontrolny będziemy wykorzystywać m.in. w trakcie kontroli międzynarodowych przewozów drogowych. Pomogą nam chronić polski rynek transportowy. Rocznie kontrolujemy ok. 13 tys. pojazdów, ponad połowa z nich to pojazdy zagranicznych przewoźników. Najczęściej ujawniamy przypadki niestosowania się do norm czasu pracy, ingerencji w tachografy i stosowania niedozwolonych urządzeń oraz wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych bez wymaganych zezwoleń – mówił Jarosław Skolik, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

Furgony zostały bezpłatnie przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie tylko do Rzeszowa, ale do wszystkich 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.

Wprowadzenie do działań na taką skalę nowoczesnych urządzeń kontrolnych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zminimalizuje występowanie patologicznych zjawisk wciąż ujawnianych w transporcie drogowym, zapewni uczciwą konkurencję oraz ochronę polskiego rynku transportowego – podkreślił Szef ITD.

Zakup 64 furgonów to kolejny etap wzmocnienia potencjału Inspekcji Transportu Drogowego, która jest wiodącą w kraju instytucją w zakresie kontroli transportu ciężkiego. Zakupiono i przekazano już inspektorom 64 specjalne zestawy kontrolne. Trwa procedura przetargowa na dostawę 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie blisko 66 mln zł. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Już w przyszły piątek, 26 czerwca rozpoczynają się ferie letnie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację mamy świadomość, że będą to nietypowe wakacje, zarówno pod względem organizacji wypoczynku jak i wyjazdów. Pomimo tego, inspektorzy z WITD w Rzeszowie oraz z oddziałów w Krośnie i Jarosławiu, wzorem lat ubiegłych będą realizować kontrole autokarów z tą jednak różnicą, iż ze względu na trwającą pandemię nie wyznaczamy stałego punktu do ich przeprowadzania. Zachęcamy jednocześnie rodziców i organizatorów wyjazdów aby zgłaszać chęć przeprowadzenia kontroli telefonicznie lub mailem w Wojewódzkim Inspektoracie Drogowym w Rzeszowie. Prosimy jednak aby zrobić to z wyprzedzeniem tak abyśmy mogli zaplanować kontrolę w dniu wyjazdu dziecka. Każdorazowo jak zwykle w tego typu kontrolach podejmiemy się sprawdzenia stan technicznego pojazdu, m.in. układ hamulcowego, kierowniczego, stan ogumienia i oświetlenie, czyli tych elementów, które decydują o bezpiecznej podróży. Dodatkowo zbadamy trzeźwość  kierowców oraz poddamy analizie ich czas pracy.

Zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 17 850 46 71.

Dostawczak ważący niemal 10 ton to zjawisko niestety dość powszechne. Tym jednak razem nie chodzi o pojazd, którego DMC określone zostało na poziomie 3500kg lecz samochód o nieco większych parametrach choć nie ma tu mowy o typowej z punktu widzenia zwykłego użytkownika dróg ciężarówce, potocznie zwanej „TIR-em”. Ale nie o gabaryty tu chodzi a przynajmniej nie tylko wobec innych analogii czy wymogów określonych dla przewozów realizowanych pojazdami powyżej wspomnianej już wcześniej wartości dopuszczalnej masy całkowitej.

Być może w dobie pandemii kierowcy odzwyczaili się od standardowych kontroli służb i idąc tym tokiem myślenia przynajmniej niektórzy postanowili tą trudną dla nas wszystkich sytuację wykorzystać. Jednak łudzenie się, iż aktualnie można wszystko i byle jak wydaje się być naiwnym postrzeganiem rzeczywistości wobec niezmiennego faktu profesjonalnego podejścia inspektorów do realizowania swoich obowiązków.

Niezależni eksperci oceniają, iż nawet 25% wypadków samochodów ciężarowych związanych jest z niewłaściwym zabezpieczeniem ładunku. Beneficjentem  procesu przewozu jest  Klient-Dostawca i oczywiście Odbiorca. W procesie tym często uczestniczy podmiot załadowczy czy spedytor, jednak to za prawidłowy przewóz a w szczególności zabezpieczenie towarów odpowiada przede wszystkim  kierowca i przewoźnik. To na nich spada odpowiedzialność za powstałe szkody czy „wyważenie” samochodu. Nawet gdy przewożona jest tzw. jednostka transportowa  bez szczegółowej identyfikacji to obowiązkiem przewoźnika jest takie jej zabezpieczenie aby w procesie nie mogły powstać szkody i zagrożenia dla produktu i ludzi. A odpowiedzialność wielokrotnie wzrasta gdy mówimy o produktach z grupy ADR.

Podkarpacka Inspekcja Transportu Drogowego podjęła wyzwanie #GaszynChallenge

Podkarpaccy Inspektorzy ITD odpowiedzieli na zaproszenie Funkcjonariuszy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego do udziału w akcji, która ma na celu pomóc choremu na najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni małemu Wojtusiowi z Galewic

Aby mógł przeżyć, musi jak najszybciej otrzymać najdroższy lek na świecie, wart 9 milionów złotych.

#GaszynChallenge to akcja, która łączy dbanie o kondycję fizyczną z pomocą osobie potrzebującej.

Zadanie wykonano – nominację od Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie otrzymują:

  • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie
  • Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi
  • Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

 

Już ponad 10 milionów złotych jest na koncie Wojtusia!

Link do zbiórki dla Wojtusia i innych potrzebujących dzieci!
Link do zbiórki na lek dla Wojtusia: Zachęcamy do dokonywania wpłat