• Kontrolowany pojazd na miejscu kontrolnym.

Podwójna załoga, podwójne konsekwencje

W poniedziałek, 03 czerwca w miejscowości Rudna Mała, na autostradzie A4, rzeszowscy inspektorzy transportu drogowego, zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy wraz z przyczepą. Zestawem tym kierowcy obsługujący przewóz w podwójnej załodze, przewozili 5 szt. zbiorników betonowych z pokrywami.

W celu sprawdzenia czy pojazd spełnia wszystkie warunki niezbędne do wykonania tego przewozu, skierowano go na punkt kontrolny przystosowany do przeprowadzenia kontroli z użyciem wag i innych przyrządów

W trakcie pomiarów kontrolerzy ujawnili, iż rzeczywista masa zespołu pojazdów wyniosła 58,1 t. i w stosunku do dopuszczalnej masy całkowitej przewidzianej dla tego rodzaju pojazdu, wynoszącej 40 t., stanowiła przekroczenie o 11.1 t.

Nic dziwnego, że przy takiej masie pojazdu, również naciski osi były większe od dopuszczalnych. Podwójna oś napędowa samochodu ciężarowego generowała nacisk 26.7 t., to znaczy, że w porównaniu 19 t. był o 7, 4 t. za duży.  Nacisk pierwszej osi przyczepy wyniósł 11,6 t. i w stosunku do 10 t. stanowił przekroczenie o 1,6 t.

Dodatkowo stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej długości zespołu pojazdów z towarem o 0,9 metra. To wszystko oznacza, że przewoźnik wykonujący transport, nie zastosował się do zakazu przejazdu pojazdem nienormatywnym, przewożącym ładunek podzielny. Kara za to naruszenie może wynieść nawet 15 000 zł.

Po pomiarach, inspektorzy przeszli do kontroli czasu pracy kierowców, i tu dopiero worek z naruszeniami się rozwiązał. Po analizie danych cyfrowych pobranych z kart i z tachografu cyfrowego okazało się, że kierowcy za nic mieli przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw i odpoczynków.  Naruszenia w głównej mierze dotyczyły przekroczenia jazdy dziennej i skrócenia odpoczynków. Kierowcy wielokrotnie prowadzili pojazd przez czas dłuższy niż 9 godzin w ciągu jednej doby, w jednym przypadku nawet o blisko 8 godzin, przy czym o obowiązku odebrania odpoczynku przypominali sobie raz na pięć dni. Suma kar za naruszenia czasu pracy została wyliczona na blisko 50 000 zł.

Top
https://witd.rzeszow.pl/rzeszowski-dzien-dziecka-z-tvp-rzeszow-i-itd/,https://witd.rzeszow.pl/zbiorniki-paliwa-w-ciezarowkach/