Rozpoczęcie z przytupem

Od 29 maja bieżącego roku, przy ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie funkcjonuje punkt kontrolny, na który mają przyjeżdżać autokary zgłoszone przez organizatora wyjazdu do kontroli wykonywanej przez Inspekcję Transportu Drogowego. Na miejscu inspektorzy sprawdzą szczegółowo stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz jego czas pracy.

Już pierwszego dnia, kontroli został poddany autokar, którym do Zakopanego miały podróżować dzieci – uczniowie jednej z rzeszowskich szkół. Analiza czasu pracy kierowcy oraz badanie trzeźwości nie wykazały nieprawidłowości. Problemy zaczęły się w chwili wjazdu autobusu na ścieżkę mobilnej jednostki diagnostycznej. Kontrolujący ujawnił usterkę niebezpieczną w układzie zawieszenia pojazdu. Rama podwozia, do której mocowany był wahacz przedni była skorodowana do tego stopnia, że doszło do jej pęknięcia i odkształcenia. W związku z tym inspektorzy zdecydowali o niedopuszczeniu pojazdu do ruchu. Zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. W stosunku do przewoźnika oraz osoby odpowiedzialnej w przedsiębiorstwie za sprawy transportu, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Przewoźnik był zmuszony podstawić drugi autokar. Również on został poddany kontroli stanu technicznego. Tu nieprawidłowości nie stwierdzono i wycieczka mogła bezpiecznie odjechać.

Kontrola, ukazała w jasny sposób, że działania takie są w stanie skutecznie wyeliminować z ruchu pojazdy, które stwarzają zagrożenie dla podróżującym nimi pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo uczestników wycieczek powinno być nadrzędnym celem ich organizatorów. Dlatego apelujemy, o zgłaszanie pojazdów do kontroli przed wyjazdem na wypoczynek.

Top
https://witd.rzeszow.pl/bezpieczna-jazda-w-rzeszowie/,https://witd.rzeszow.pl/szkolny-piknik-w-rzeszowie/