• Ciężarówka z drewnem na punkcie kontrolnym ITD

Znów za dużo drewna

W dniu 19 września 2023 r., w miejscowości Kliszów, na drodze wojewódzkiej nr 764, patrol Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa zauważył ciągnik siodłowy wraz z naczepą, przewożący drewno. Jako, że w ostatnim czasie często dochodziło do przekroczeń masy oraz nacisków osi pojazdów przewożących ten surowiec, funkcjonariusze postanowili sprawdzić również ten transport.

W pierwszej kolejności zajęli się dokumentami. Sprawdzili ilość ładunku, jaka została wpisana do dokumentu wywozowego przez leśniczego, dodali do niej masę własną pojazdu ciągnącego oraz masę przyczepy i wyszło im, że pojazd wraz z drewnem waży 42486 kg., Jednak same wyniki arytmetyczne nie mogą stanowić podstawy do wszczęcia postępowania, dlatego kontrolerzy przystąpili do wykonania pomiarów na punkcie kontrolnym przystosowanym do ważenia pojazdów ciężarowych.

Ich intuicja i doświadczenie nie zawiodła i tym razem. W toku czynności związanych z pomiarem masy zespołu pojazdów oraz nacisków jego poszczególnych osi, kotrolujący ujawnili, że pojazd wraz z ładunkiem waży nie 42486 kg a 50700 kg, to jest o 10 i pół tony więcej niż pozwalają przepisy.

Również naciski osi zostały przekroczone. Podwójna oś napędowa ciągnika generowała nacisk na drogę o 2,7 t., a druga oś przyczepy o 0,4 t. większy niż dopuszczalny.

Dodatkowo przyczepa, którą wykonywano przewóz nie została w terminie poddana badaniu technicznemu, za co zatrzymano dowód rejestracyjny.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że przeładowanie pojazdu może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nadmierne obciążenie pojazdu może spowodować wydłużenie drogi hamowania, dłuższa droga hamowania może być szczególnie niebezpieczna podczas nagłego hamowania lub reakcji na nieoczekiwaną sytuację na drodze. Zmniejszona stabilność pojazdu może zwiększyć ryzyko utraty kontroli pojazdem. Przeładowany pojazd może być bardziej podatny na przewrócenie się, szczególnie w przypadku ciężarówek i pojazdów o dużym rozmiarze. Również koszty eksplantacji pojazdu dla właściciela mogą wielokrotnie wzrosnąć z powodu używania pojazdu przeładowanego. Można tu wymienić szybsze zużycie hamulców, uszkodzenie resorów, sprężyn, amortyzatorów i elementów układu kierowniczego pojazdu.

Dlatego ważne jest, aby kierowcy, przewoźnicy oraz załadowcy przestrzegali limitów obciążenia pojazdów, określonych przez producenta lub przepisy drogowe. Bezpieczne obciążenie pojazdu jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze dla kierowcy i innych użytkowników dróg.

Niepoddanie pojazdu obowiązkowym badaniom technicznym oraz ich przeładowanie może prowadzić nie tylko do zagrożeń dla bezpieczeństwa, ale także do konsekwencji prawnych, takich jak kary finansowe i utrata uprawnień transportowych czy ubezpieczenia w przypadku wypadku.

W opisanym powyżej przypadku, na podstawie stwierdzonych podczas kontroli naruszeń, wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie, którego efektem może być nałożenie kary administracyjnej. Na jej wysokość będą składały się wykroczenia zawarte w załącznikach do ustaw: prawo o ruchu drogowym oraz o transporcie drogowym.

Top
https://witd.rzeszow.pl/ciezka-jazda/,https://witd.rzeszow.pl/nietrzezwy-kierowca/